PočetnaPomozite namPismo donatorima

Pismo donatorima

Poštovani,

Društvo za zaštitu životinja ŠAPA osnovano je početkom svibnja 2006.g. sa svrhom zbrinjavanja i udomljavanja napuštenih životinja na području grada Bjelovara i šire okolice. ŠAPA je nezavisna, nevladina i neprofitabilna organizacija. Želimo potaći ljude da razmišljaju o svom odnosu prema životinjama i da se pridruže ispunjenju naših ciljeva.

S tom svrhom Vam i pišemo ovo pismo da se uz Vašu pomoć uhvatimo u koštac s postojećim problemima životinja. Naše Društvo nastoji svojim djelovanjem otkloniti sadašnja ograničenja svijesti građana o životinjama, poticati njihovu zaštitu i prava, te zbrinuti što veći broj napuštenih i ostavljenih životinja. Veliki broj napuštenih životinja na našem području pokazatelj je nedostatka moralne zrelosti pojedinih građana. Ovaj problem ne može biti samo na teret našeg Društva, to je sveobuhvatni problem i nitko ne bi smio pred tim zatvarati oči.

Društvo svoje aktivnosti obavlja uz minimalnu pomoć lokalne i županijske uprave, oslanjajući se na članarine, dobrotvorne priredbe i akcije. Sve se to pokazalo nedostatnim u odnosu na veliki broj pasa i mačaka kojima svakodnevno treba hrana i vrlo često veterinarske usluge. Kao svoj najveći uspjeh bilježimo podatak o 216 pasa udomljenih u nove obitelji, šezdesetak mačaka, dvadesetak pasa kojima smo vlastitim trudom našli njihove vlasnike i činjenicu da od našeg osnutka niti jedna lutajuća životinja nije skončala u tkz. higijenskom servisu. Vrlo često smo prisutni na štandovima, gdje nastojimo senzibilizirati građanstvo na ispravan stav prema kućnim ljubimcima i potrebu provođenja redovitog cijepljenja, sterilizacije i kastracije.

Problemi s kojima se susrećemo su mnogobrojni: od kroničnog nedostatka financijskih sredstava za provođenje naših programa, velikog broja ostavljenih i odbačenih životinja za vrijeme cijepljenja protiv bjesnoće (to vrijeme upravo dolazi) i za vrijeme godišnjih odmora, slučajevi zlostavljanja, maltretiranja i nebrige za životinje te problem udomljavanja starijih i ženskih životinja. Naš najveći problem je nedostatak adekvatnog prostora za smještaj pasa (azila) iako je novi Zakon o zaštiti stupio na snagu i decidirano govori o obvezama lokalne i šire zajednice po tom pitanju.

Stoga se obraćamo Vama za pomoć, kako bi naša zamisao o permanentnoj skrbi napuštenih i lutajućih životinja dobila na kvaliteti u pogledu smještaja, prehrane i veterinarske skrbi. Ovim pismom Vas molimo da sukladno svojim mogućnostima potpomognete rad našeg Društva. U akciju se možete uključiti donacijom sredstava na žiro račun broj 2360000-1102193333, otvoren kod Splitske banke. Svaka, i najmanja pomoć je dobrodošla. Vašu ćemo donaciju medijski popratiti, kako u tisku tako i na našim web stranicama, ističući Vaš doprinos za humani odnos prema životinjama.

Za Vaše strpljenje u čitanju ovog pisma i pomoć, iskreno Vam se zahvaljujemo.

Bjelovar, 8. siječnja 2008.g.
Predsjednica „ŠAPE”: Marija Horvat